Održan 16. Obrtnički sajam Istre

U Puli je od 10. do 13. listopada 2013. održan 16. Obrtnički sajam Istre, kojeg je organizirala Obrtnička komora Istarske županije, uz potporu Hrvatske obrtničke komore, Istarske županije, Grada Pule i Hrvatske gospodarske komore ? ®upanijske komore Pula.

Na sajmu se predstavilo 178 izlagača, što je broj koji je gotovo identičan lanjskom. Organizirano je nastupilo 12 županijskih obrtničkih komora, uz Obrtničku komoru Istarske županije. Partneri sajma bile su slovenske regionalne komore s kojima Obrtnička komora Istarske županije već od prije ima dobru suradnju i prijateljske odnose, območne obrtno ? podjetniške zbornice Izola, Koper, Piran, Radovljica i Sežana.

Prigodom svečanog otvaranja, gostima, izlagačima i posjetiteljima obratili su se predstavnici organizatora, partnera i sponzora: predsjednik Obrtničke komore Istarske županije Mario Paliska, predsjednica HGK ? ®upanijske komore Pula Jasna Jaklin majetić, predsjednik Uprave Istarske kreditne banke d.d. Umag (glavnog sponzora sajma) Miro Dodić, predjesdnik OOPZ Sežana Milan Škapin (u ime pet slovenskih komora), predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec, gradonačelnik Pule Boris Miletić i istarski župan Valter Flego, koji je i otvorio sajam.

Sajam je, kao i svake godine, bio vrlo dobro posjećen, te je kroz halu u četiri dana prošlo više od 15.000 posjetitelja. Većina izlagača izrazila je zadovoljstvo rezultatima nastupa.

U sklopu sajma, održan je i okrugli stol o brandiranju ekoloških i autohtonih proizvoda malih proizvođača u organizaciji udruge ?Bioistra? i Istarske županije, uz sudjelovanje predstavnika asocijacije Confartigianato Veneto Orientale iz Italije. Također, održane su i prezentacije partnerskih slovenskih komora, prezentacija Udruženja obrtnika Osijek, a na sajmu je, u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, održana i promocija Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva.

Neposredno pred zatvaranje sajma, podijeljena su i priznanja najuspješnijim izlagačima. Zlatnu plaketu za uspješnu sajamsku prezentaciju zaslužio je ?Rasadnik Longo? iz Rovinja, srebrnu Udruga ?Bioistra?, a brončanu obrt ?Bomi? iz Belišća. Zlatnu plaketu za oblikovanje proizvoda dobio je puljski obrt ?Ara Electronic?. Za najbolji proizvod, zlatnom plaketom nagrađen je obrt ?Helicikultura? iz Matulja (za proizvode od mesa puža), srebrnom obrt ?Mist Art? iz Pula za nakit i uporabne predmete od maslinovog drva, a brončanom OPG Dražin iz Kaštel Kambelovca za riblje prerađevine.

Organizatori:

Pokrovitelj:

Glavni sponzor sajma:

Sponzor:

• Croatia osiguranje d.d.

Medijski pokrovitelji:

• Glas Istre
  • HR ? Radio Pula
  • TV Istra
  • Regional Express

Donatori:

• Istrasjeme d.d.
  • Vitas Investa d.o.o.

Partneri 16. Obrtničkog sajma Istre:

• Območna obrtno podjetniška zbornica Izola,
  • Območna obrtno podjetniška zbornica Koper,
  • Območna obrtno podjetniška zbornica Piran,
  • Območna obrtno podjetniška zbornica Radovljica,
  • Omočna obrtno podjetniška zbornica Sežana.

Podaci o izlaganju

• neto izlagačka površina: 801 m2 u hali, 283m2 vanjskog izložbenog prostora
  • broj izlagača: 178 (lani: 183)
  • organizirani nastup 12 županijskih obrtničkih komora, uz Obrtničku komoru Istarske županije;
  • od toga: 68 izlagača iz Istarske županije, 83 izlagača iz ostalih dijelova Hrvatske, 27 iz inozemstva
  • 92 izlagača su obrti, 24 poduzeća, 3 škole, 15 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, 46 ostalih (komore, udruge, inovatori i slično)
  • 105 izlagača koji su već izlagali na Obrtničkom sajmu Istre.